Як правильно ув’язати “потерпілого” в “кокон”

Статтю підготував Сергій Дворниченко, спортивний суддя національної категорії, м. Запоріжжя.

Виконання прийому демонстрували Ірина Корнієнко та Артем Фоменко, вихованці гуртка “Спортивний гірський туризм”, КЗ “Центр туризму ЗОР.

Керівник гуртка Доценко Анна.

Вимоги до якості ув’язування “кокона”, згідно Методичних роз’яснень щодо суддівства змагань зі спортивного гірського туризму”, друга редакція (далі МР) :

  • петлі “кокона” мають бути розташовані рівномірно уздовж “потерпілого”;
  • петель при ув’язуванні має бути не менше 8-ми;
  • “кокон” має бути добре ув’язаний, тобто петлі вільно не зміщуються;
  • кількість нерухомих петель для підвішування “кокона” має бути не менше 3-х;
  • нерухомі петлі мають бути зафіксовані жорстко відносно “кокона”, при підвішуванні петлі не затягуються, не відбувається здавлення “потерпілого”;
  • нерухомі петлі “кокона” мають бути розташовані правильно, тобто дотримано їх необхідне розташування на “потерпілому”: плечі – пояс – гомілки ніг;
  • нерухомі петлі мають бути зблоковані основною вірьовкою;
  • мають бути правильно вибрані довжини вірьовок, блокуючих нерухомі петлі “кокона”, тобто забезпечується горизонтальне положення потерпілого.

Ув’язування “потерпілого” в “кокон” здійснюється для його транспортування, як з супроводжуючим або з супроводжуючими, так і без них: по перилах, уздовж них, на командних вірьовках вертикально, горизонтально, похило. Як правило, в “коконі” транспортують “потерпілого” з важкою травмою, часто без свідомості, недієздатного.

При ув’язуванні “потерпілого” в “кокон” необхідно в процесі ув’язування передбачити виготовлення в ложі “кокона” трьох нерухомих петель, розташованих на “потерпілому” за схемою: плечі – пояс – гомілки ніг, і які не здавлюють його під час транспортування в “коконі”. Усі петлі “кокона” мають бути розташовані рівномірно по усій довжині “кокона”, мають бути затягнуті. Положення “потерпілого” в “коконі” має бути горизонтально рівним, тобто не повинно бути його «складання» в поясі або навпаки його «переламування».

Для виготовлення “кокона” потрібні: основна вірьовка діаметром 10 мм і завдовжки 25-30 м (для потерпілого середнього зросту і повноти), а також туристський килимок.

Спочатку на підлозі рівномірною “змійкою” на довжину килимка розкладається вірьовка (фото 01). Кількість петель має бути достатня, для надійної і рівномірної фіксації “потерпілого” в “коконі” (згідно МР не менш 8-ми з кожного боку). Ув’язування “потерпілого” в “кокон” починають з ніг, тому ширина петель на початку “кокона” приблизно 100-120 см На кінці вірьовки біля ніг “потерпілого” зав’язується вузол “вісімка” (1).
Зверху, на розкладену “змійкою” вірьовку, накладається килимок (фото 02), а на килимок укладається “потерпілий”.
Руки “потерпілого” розташовуються або уздовж тулуба, або згинаються в ліктях і долонями прикривають обличчя, але у будь-якому випадку руки повинні знаходитися усередині “кокона” (фото 03).
Далі береться перша петля вірьовки правої сторони “кокона” (2) і проводиться в петлю вузла “вісімка” (1) на кінці вірьовки лівої сторони “кокона” (фото 04, 05). Петля має бути витягнута на відстань, достатню для виготовлення і жорсткої фіксації вузлом “булінь”(3) першої нерухомої петлі “кокона”.
На кінці петлі вузла “булінь” для кращої фіксації “кокона” при транспортуванні бажано зав’язати вузол(4) («провідник» або «вісімку»)(фото 06).
Після цього береться друга петля вірьовки лівої сторони “кокона” (5) і проводиться в петлю вузла “вісімка” (1) на кінці вірьовки лівої сторони “кокона” (фото 07).
Потім береться друга петля вірьовки правої сторони “кокона” (6) і проводиться в другу петлю вірьовки лівої сторони “кокона” (5) (фото 08).
Далі знову береться вже третя петля вірьовки лівої сторони “кокона” (7) і проводиться в другу петлю вірьовки правої сторони “кокона” (6) (фото 09).
І так далі, по черзі з кожного боку “кокона”, проводимо наступні петлі вірьовок “кокона” в попередні (фото 10). Усі петлі мають бути затягнуті на “потерпілому” і розташовуватися рівномірно по усій довжині “кокона”.
У районі поясу “потерпілого” виготовляється друга нерухома петля “кокона” аналогічно першій, виготовленій в районі гомілок ніг (фото 11).
Так само, як і перша петля, вона фіксується вузлом “булінь” (8) з вузлом (9) “провідник” або “провідник вісімка” на кінці петлі (фото 12).

Продовжуємо ув’язувати “потерпілого” в “кокон” вище за другу нерухому петлю в районі його поясу.

У районі плечей “потерпілого” виготовляється третя нерухома петля “кокона” аналогічно першим двом на гомілці і поясі “потерпілого”. Вона також фіксується вузлом “булінь” з вузлом “провідник” або “провідник вісімка” на кінці петлі (фото 13).
Останні петлі “кокона” проводимо в районі потилиці “потерпілого”. Сильно їх не затягуємо. Фіксуємо останню петлю вузлом “булінь”. Вірьовку, що залишилася, акуратно збираємо у бухту і укладаємо “потерпілому” під голову (фото 14).
   У нерухомі петлі вставляємо карабіни, якими “кокон” закріплюється до перил при транспортуванні (фото 15).
Нерухомі петлі жорстко блокуються між собою, виключаючи “розтягнення” “кокона” при транспортуванні по перилах і розподіляючи рівномірно вагу “потерпілого” по усьому “кокону”, забезпечуючи цим горизонтальне положення “потерпілого” в “коконі” (фото 16, 17).
 Кокон готовий до транспортування.