Коли туризм стає спортом

 

Мабуть, важко знайти людину, яка хоча б раз у житті не брала участі у поході. Але серед них є і особлива категорія. Згідно з «Правилами проведення туристських спортивних походів на 2017 – 2020 роки Республіки Казахстан», спортивний похід – це захід, пов’язаний з подоланням людиною певного маршруту в природному середовищі на будь яких технічних засобах або без них з любими цілями, який пройшов реєстрацію в Республіканській маршрутно-кваліфікаційній комісії (РМКК).

Загальна кількість зареєстрованих маршрутних листів та поданих звітів, відповідно до даних РМКК, наведена в наступній таблиці:

Оформлення маршрутних листів для категорійних та ступеневих походів у 2019 році  за видами туризму (звіти подані в дужках)

 

 

 Вид туризмуКатегорії  складності  походівВсього походів
__ступ.______1________2________3________4________5________6____
1Пішохідний_1_41(9)31(1)46(10)
2Гірський5(4)22(1)1(1)10(6)
3Велотуризм6(2)17(2)
4Водний17(1)12121(1)
5Лижний3(1)3(1)
Разом172(15)64(3)3(1)1(1)87(20)

 

Для порівняння, у 2018 році РМКК випустила у категорійні походи 68 туристських груп, а звіти представили 32 групи, тобто майже половина. Таким чином, кількість випущених в походи груп у 2019 році збільшилась на 19 у порівнянні з минулим роком. Проте кількість поданих звітів зменшилася на 12  (33%).

Це означає, що інформація про походи не стала надбанням широкої туристичної спільноти, учасники та керівники походів  не отримали відповідних довідок, спортивних розрядів та звань, не брали участі в казахстанських та міжнародних змаганнях  зі спортивних походів. Тобто знизили потенціал внутрішнього та в’їзного туризму (отже, і соціально-економічної ефективності туристичної галузі) Казахстану в цілому.

Таким чином, з Казахстану на чемпіонат світу зі спортивних походів за 2019 рік ми можемо виставити лише дві команди у двох видах: з гірського туризму (звіт про гірський туристський похід 6-ої к.с. на Північному Тянь-Шані команди НДІ туризму університету «Туран» під керівництвом В. Литвинова) та пішохідного туризму (звіт про піший туристський похід 4-ої к.с. на Західному Алтаї команди Федерації спортивного туризму Алмати під керівництвом А. Ергешова.

До речі, з 20 звітів, що представлені на сайті fetur.kz, п’ять (25% від загальної кількості) представлені командою НДІ туризму університету «Туран». Це 100-відсотковий показник для всіх груп НДІ туризму, які були випущені на категорійні маршрути. А один з п’ять звітів – про гірський похід 6 к.с. – єдина «шестірка» в Казахстані за рік. За даним показником цю команду можна вважати найбільш ефективною в 2019 році, а її керівники мають бути відзначені керівництвом АФСТ РК.

Туристські спортивні походи, за визначенням, повинні сприяти просуванню туристсько-рекреаційних ресурсів і збільшенню показників внутрішнього і в’їзного туризму. Особливо в цьому плані ефективна участь казахстанських туристів в міжнародних туристських змаганнях.

Завдяки міжнародним зв’язкам АФСТ РК, у 2019 році було організовано участь збірних Казахстану в трьох великих змаганнях:

  1. Чемпіонаті світу зі спортивних походів в класі маршрутів 4 – 6 к.с.
  2. Першості світу зі спортивного туризму сезонів 2016 – 2018 років у класі маршрутів 1 – 6 к. с. серед дитячо-юнацьких команд.
  3. Відкритому Кубку Федерації спортивного туризму України з гірських спортивних туристських походів 2016 – 2018 років у групах походів 1–3 к.с.

На чемпіонаті світу до півфіналу в дисципліні «Гірські маршрути 4-ої к.с.» дійшли шість команд. Казахстан представляла команда Алматинського туристського клубу «Аспан-Тау» під керівництвом А. Саматова, яка посіла 6-е місце.

 

 

 

 

 

На Першості світу від Республіки Казахстан було представлено 35 звітів (17 гірських, 9 піших, 4 водних, 3 з велотуризму і 2 лижних) за 2016 рік (9 звітів) і 2018 рік (26 звітів). Відбір ґрунтувався на якості звітів і віковому складі. Головна суддівська колегія (ГСК) відібрала звіти команд, де вік більшості учасників, за винятком керівника і інструктора, не перевищував 21 рок. При цьому важливо було забезпечити максимально широке представництво різних регіонів Казахстану. В результаті було відібрано 17 звітів.

До півфіналу змагань у класі гірських походів 1-ої к.с. дійшли 8 команд, у тому числі дві з Казахстану (керівники Н. Випріцька та М. Грабовський від НДІ туризму університету «Туран»). Третє місце в цій групі посіла команда Н. Виприцької.

У півфінал в класі гірських походів 2-ї к.с. вийшли 6 команд, з яких 3 були казахстанськими (керівники А. Літвінова, С. Яковлєв (Талдикорган) та І. Рідзаускене (Павлодар). Друге місце в цій групі посіла команда А. Літвінової з походом Джунгарією.

У відкритому Кубку Федерації спортивного туризму України з гірських походів 1-3 к.с. (звіти за 2016-2018 роки) було представлено 19 казахстанських звітів. У півфінал в класі гірських походів 3 к.с. вийшло 10 команд, у тому числі 3 казахстанські команди (керівники А. Тін, М. Каднікова (Алмати) і Д. Садвакасов (Нур-Султан). Перше місце і кубок в цій групі отримала команда А. Тіни за похід Північним Тянь-Шанем. При цьому українські судді визнали його найскладнішим, самим напруженим і інформативним серед усіх представлених походів 3 к.с.

Команда Д. Садвакасова посіла в цих змаганнях 7-е місце, а команда М. Каднікової – 8-е місце.

До півфіналу в класі гірських походів 2-ої к.с. вийшли 14 команд (7 з Казахстану). Призових місць наші співвітчизники не тільки не зайняли, а й виявилися останніми в підсумковому протоколі. Найкращий результат тут показала команда Д. Садвакасова (7-е місце), а останнє, 14-е місце, посіла команда С. Яковлєва.

 

 

В підсумку слід зазначити, що серед актуальних проблем спортивного туризму в Казахстані, крім фінансових, можна також виділити ще й системну підготовку кваліфікованих інструкторських та суддівських кадрів, в першу чергу маються на увазі кваліфіковані судді змагань в номінації «маршрут».

 

Переклад підготувала Т. Дябло

Оригінал статті розміщено на сайті Федерації спортивного туризму Республіки Казахстан